Routery, wydajność, szybkie łącza
Przeszło dwa lata temu kupując jeden z lepszych na rynku routerów Fritz!Box 7390, nie sądziłem iż to urządzenie przestanie mi wystarczać.
Niestety nadszedł ten moment, kiedy to postanowiłem 7390 przesunąć do roli podrzędnej i z bramy sieciowej stał się tylko AP i bramą VOIP w mojej sieci.
Wszystko niestety przez to że Fritz nie dawał mi możliwości zintegrowania sieci VPN między kilkoma sieciami, w taki sposób jaki sobie to wyobrażałem.
Kolejną przyczyną był tajemniczy spadek wydajność tego urządzenia w paśmie 5GHz jak i 2.4GHz.
W pierwszej kolejności wpadłem na pomysł żeby wykorzystać do tego alternatywne oprogramowanie Gargoyle i router z wyprzedaży jakim był WD My NET N750, niestety brak wsparcia HNAT spowodował że na swoim łączu Fiber Power 250 z UPC to urządzenie maksymalnie pozwoliło mi osiągnąć 140 Mbps. Dysponując routerem Tp-Link 1043NDv2 tymczasowo wstawiłem go do swojej sieci, tym razem urządzenie przeszło testy pomyślnie ( mimo HNAT )
Niestety jako że urządzenie to nie było moją własnością, przygotowane do innych celów, postanowiłem poszukać czegoś mocniejszego z większą ilością pamięci RAM, większą ilością USB.
Wybór PADŁ na WDR4300 – po zakupie znowu nadziałem się na magiczny skrót HNAT który w tym urządzeniu ograniczył mnie z pasmem znowu do felernych 140 Mbps.
Szukając po forach wiele osób polecało mi router amerykańskiej firmy NETGEAR WNDR3700 który to podobno bez problemowo radził sobie z łączem UPC 250. Zacząłem więc wyprzedawać to co zakupiłem, jednocześnie czytając iż 250 może to być max możliwości netgeara. Przez myśl przeszły mi jeszcze platformy Mikrotik (niestety brak wsparcia UDP dla OpenVPN ostatecznie przekreślił te urządzenia), Draytek – niestety znów jestem bardzo ograniczony możliwościami softu.
Zacząłem więc zastanawiać się nad mini PC – da mi to duże możliwości, może postawię sobie czystego linuxa może openwrt dla x86, niestety blokowały mnie koszty, płyty ITX wyjątkowo drogie do tego dobranie odpowiedniej obudowy ( najlepiej rackowej ), płyta z dual lanem.
Przeglądając portal openrouter.info natknąłem się na opis platformy ALIX, niestety myśląc przyszłościowo i biorąc pod uwagę magię cyferek wytwarzaną przez dostawców Internetu, stwierdziłem że urządzenie może mi nie wystarczyć.
W wątku opisującym platformę ALIX ktoś wrzucił link do miniPC z CHIN, pomyślałem że prawdopodobnie to jest to czego oczekuję.
Mały komputer który może pracować jako HTPC, ale również jako sprzęt sieciowy ponieważ wyposażono je w dwie sieciówki 10/100/1000 Mbps.
Po konsultacji z jednym z forumowiczów który ten sprzęt otrzymał po kilku chwilach zawahania zamówiłem sprzęt.
Wkrótce zdjęcia i opis jak tylko go otrzymam.
Trzymam więc kciuki aby udało się ominąć CŁO 🙂
http://www.aliexpress.com/item/2014-NEW-Intel-Celeron-C1037U-aluminum-fanless-dual-core-living-room-HTPC-Barebone-Mini-PC-with/1638834276.html
Najnowsze komentarze